Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubartowie - informacje
Dane teleadresowe
21-100 Lubartów
Powiat lubartowski
MOPS Lubartów
Dodatkowe informacje
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubartowie jest jednostką organizacyjną Gminy Miasto Lubartów. Działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa: Uchwały NR XVI/131/2020 Rady Miasta Lubartów Rady Miasta Lubartów z dnia 31 stycznia 2020 r. w sprawie przyjęcia Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubartowie, zmienionego Uchwałą NR XIX/159/2020 Rady Miasta Lubartów z dnia 28 kwietnia 2020 r.; aktów prawnych wydanych przez Radę Miasta, Burmistrza Miasta i Dyrektora Ośrodka oraz Regulaminu Organizacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubartowie wprowadzonego Zarządzeniem nr 31/2023 Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubartowie z dnia 18 września 2023 r.
Celem pomocy udzielanej przez MOPS w Lubartowie jest wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspakajania niezbędnych potrzeb i umożliwienie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka oraz w miarę możliwości doprowadzenie do życiowego usamodzielnienia osób lub rodzin zwracających się o pomoc oraz ich integracja ze środowiskiem.
Ośrodek udziela pomocy materialnej najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta Lubartów tj. dzieciom i rodzinom, osobom starszym, z niepełnosprawnościami, będących w kryzysie bezdomności, chorym oraz innym, które przeżywają różne sytuacje kryzysowe. Formy i metody wsparcia zawsze dostosowywane są do indywidualnych potrzeb i sytuacji konkretnej osoby lub rodziny.
Poza wsparciem finansowym, świadczona jest praca socjalna, prowadzone są działania aktywizujące, poradnictwo rodzinne, psychologiczne, pedagogiczne, prawne. MOPS w Lubartowie prowadzi również asystenturę rodzin jako ważne narzędzie w pracy socjalnej. Rolą asystenta jest intensywna praca z osobą lub rodziną, bezpośrednie wsparcie w codziennym życiu rodzin doświadczających kryzysów oraz działania usprawniające funkcję opiekuńczo-wychowawczą.
W strukturze Ośrodka funkcjonuje Dzienny Dom Pomocy Społecznej, w którym wsparcie otrzymują głównie osoby starsze wiekiem, niepełnosprawne, bezdomne, samotne, borykające się z problemami uzależnienia.